نحوه محاسبه مالیات کارتخوان 1402

همانطور که می دانید ، در ابتدای سال 1402 قوانین مالیاتی جدیدی برای دستگاه های کارتخوان و همچنین انجام تراکنش های مالی توسط سازمان امور مالیاتی مشخص شد .در کل عنوانی برای مالیات دستگاه POS در سال 1402 وجود ندارد و دارندگان کارتخوان باید براساس مراحلی که گفتیم در سازمان مالیاتی ثبت نام کنند تا مشمول کد مالیاتی شوند.

برای محاسبه مالیات دستگاه پوز از فرمول خاصی استفاده نمی‌شود و نحوه محاسبه آن در 1400 ،1401 و 1402 و بعد از آن مانند همان فرمولی است که برای محاسبه “مالیات بر درآمد مشاغل” استفاده می‌شد و در اینجا نیز به کار برده می‌شود.

در صورتی که قصد خرید دستگاه پوز را دارید ، در ادامه با ما همراه باشید.

مقادیر نرخ مالیات دستگاه کارتخوان (POS) چقدر است؟

حالا که با مراحل ثبت نام مالیات کارتخوان آشنا شدید، حتما می‌پرسید، نرخ مالیاتی که بر دستگاه پوز بسته می‌شود چقدر است؟ در جدول زیر این مقادیر را آورده‌ایم:

رقم سودنرخ مالیات دستگاه کارتخوان
تا 50 میلیون تومان15 درصد
تا 100 میلیون تومان20 درصد
بیشتر از 100 میلیون تومان25 درصد

جدول محاسبه مالیات کارتخوان

اما نکته ای که وجود دارد این است که نوع شغل شما (تولیدی، بازرگانی یا خدماتی) نیز در این زمینه اثرگذار است. بنابراین، باید این نکته ذکر شود که مالیات جداگانه‌ای به نام مالیات دستگاه پز یا کارت خوان وجود ندارد و چنین کدی در سازمان مالیاتی تعریف نشده است، بلکه موضوع همان مالیات بر درآمد است.

به این ترتیب یعنی اگر صاحب مشاغل و دارنده مجوز صنفی هستید، اتصال دستگاه پوز شما به سیستم مالیاتی کشور، به منظور مشخص شدن درآمد واقعی و اطمینان یافتن از صحت اطلاعات و داده‌های ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی است.

مالیات 500 و 100 میلیون تومان کارتخوان چقدر می‌شود؟

همانطور که در بالا مقدار نرخ‌های مالیات دستگاه پوز سیار یا ثابت را گفتیم؛ اگر گردش حساب شما تا 50 میلیون تومان باشد باید 15 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید و اگر 100 میلیون باشد 20 درصد و بیشتر از آن 25 درصد مستلزم پرداخت مالیات است.

مالیات دستگاه POS مشمول چه کسانی می‌شود؟

طبق قانون سازمان امور مالیاتی تمامی دارندگان دستگاه‌های کارتخوان موظف هستند در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کنند و کد اقتصادی دریافت کنند.

بدون هیچ استثنایی تمام افراد حقیقی که در مشاغل آزاد فعالیت دارند و از دستگاه کارتخوان استفاده می‌کنند و همه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به عنوان اشخاص حقوقی از دستگاه کارتخوان استفاده می‌کنند ملزم به پرداخت مالیات هستند.

برای انتخاب بهترین دستگاه پوز می توانید با شماره های آریا 24 در تماس باشید و پس از مشاوره با کارشناسان ما بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

چند موضوع مهم در خصوص مالیات و دستگاه کارتخوان

 • اگر مشمول پرداخت مالیات هستید، بایستی چه با کارت خوان چه بی کارت خوان، مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.
 • هر فردی که دستگاه کارت دارد، یعنی شناسه یکتا دارد.
 • اطلاعات بانکی و اطلاعات مالیاتی دارندگان کارتخوان، همخوانی دارد و قابلیت راستی آزمایی دارد.
 • هر کسی که دستگاه کارت خوان دارد، مودی مالیاتی است. یعنی کد و پرونده مالیاتی دارد.
 • اگر دارنده دستگاه کارتخوان در سازمان امور مالیاتی پرونده دارد، اطلاعات تراکنش های بانکی از بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. چه ۱ ریال خرید و فروش کنید چه میلیاردی.
 • دستگاه کارتخوان، مالیات مضاعف ندارد. مراقب سایت های  فیشینگ و کانال های  تلگرامی باشید.
 • اگر اطلاعات مالیاتی شما، ناقص باشد، دستگاه کارتخوان مسدود می شود. اولویت اخذ مالیات، از دستگاه هایی است که گردش مالی بالا دارند.
 • نحوه محاسبه مالیات دارنده دستگاه کارت خوان، بر اساس اظهارنامه ای است که در سامانه سازمان مالیاتی بر اساس پرونده ای که پس از مرحله ثبت نام در سامانه  مالیاتی ایجاد کرده اید، انجام می شود. بسته به نوع تراکنش و درآمدی که دارید، مالیات شما در هر سال مالی محاسبه و قابل اعتراض و پرداخت است.
 • نحوه اتصال دستگاه کارت خوان به وای فای و غیره و نوع مدل کارتخوان سیار و ثابت، هیچ تاثیری در  میزان و مقدار مالیات بر درآمد شما ندارد.
 • بیش از ۱٫۲ میلیون دستگاه کارت خوان تا تابستان ۱۴۰۰ شمسی به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شده و این رقم در حال افزایش است.
 • متقاضی جدید  ابزارهای پرداخت از بهمن ۱۳۹۹ نمی توانند بدون تشکیل پرونده مالیاتی، درخواست دستگاه کارتخوان داشته باشند. پرونده مالیاتی دارنده  فعلی دستگاه کارتخوان که پرونده ندارد ،خودکار  تشکیل می شود. چه مراجعه کنید که نکنید.
 • اگر مسائل حسابداری و مالیاتی را اشراف ندارید، از متخصصان و مشاوران خبره حسابداری و مالیاتی مشورت گرفته و کارهای مالیاتی و حسابداری خود را برون سپاری کنید.
 • اینکه شما از چه شرکت PSP و چه شرکت فروش دستگاه پز نسبت به دریافت خدمات پرداخت الکترونیکی استفاده کنید، ارتباطی به نحوه محاسبه و شیوه پرداخت مالیات بر دستگاه کارتخوان ندارد.
 • اگر دستگاه کارت خوان دارید که استفاده ای ندارید، وضعیت آن را با سازمان مالیاتی و بانک مرکزی روشن کنید.

برای آشنایی با پر فروش ترین دستگاه پوز می توانید از طریق آریا 24 اقدام نمایید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *