مسئولیت پرداخت بر عهده دارندگان “پوز” یا مردم است؟

تغییرات جدید در کارمزد تراکنش‌های کارتی

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که در برخی از فروشگاه‌ها، هنگام خرید با کارت، کارمزدی از حساب دارندگان کارت کسر می‌شود. معاون بانک مرکزی با تأکید بر اینکه اخذ وجوه مختلف به بهانه کارمزد کارتخوان از مشتریان ممنوع است، این موضوع را روشن کرده است.

مسئولیت کسر کارمزد: صاحب “پوز” یا دارندگان کارت؟

مهران محرمیان، درخصوص کسر کارمزد از دارندگان کارت‌های بانکی هنگام خرید از کارتخوان‌های فروشگاهی، اعلام کرده است که طبق بخشنامه بانک مرکزی، کارمزد باید از صاحب دستگاه کارتخوان کسر شود و نباید این هزینه به عهده دارندگان کارت باشد.

وی در واکنش به کسر کارمزد ۱۲۰۰ تومانی از خریداران در یکی از فروشگاه‌ها، تأکید کرده است که کارمزد تراکنش‌های خرید ۱۲۰۰ ریال است نه ۱۲۰۰ تومان؛ و هیچ فروشگاهی نباید چنین اقدامی را انجام دهد، زیرا این تضاد با بخشنامه بانک مرکزی است.

تغییرات در مشاغل معاف از کارمزد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که هیچ تغییری در مشاغلی که قبلاً از پرداخت کارمزد معاف بوده‌اند، اعمال نشده و لیست مشاغل معاف شده از این کارمزد، بر اساس همان لیست اعلام شده توسط بانک مرکزی، اعتبار دارد.

وی درباره اقداماتی که مشاغل معاف از کارمزد این روزها انجام می‌دهند تا از کسر کارمزد جلوگیری کنند، توضیح داده و گفته است که بانک مرکزی لیست مشاغل معاف را اعلام کرده و در صورت تخلف، پیگیری از طریق شرکت‌های پرداخت انجام خواهد شد.

نظام کارمزدی جدید: تغییرات و جزئیات

با اعلام بانک مرکزی از ۴ تیرماه، دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها و پایانه‌های فروش اینترنتی آغاز شده است. در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، تمام ذی‌نفعان یک تراکنش از جمله بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)، و پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزد پرداخت می‌کنند.

بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارندگان کارت صفر است. برای تراکنش‌های خرید تا ۶ میلیون ریال، کارمزد به میزان ۱۲۰ تومان ثابت خواهد بود و برای تراکنش‌های بالاتر از این مبلغ، دو دهم درصد مبلغ تراکنش در نظر گرفته می‌شود.

توجه به جزئیات: زمان اجرای نظام جدید

لیست تفصیلی صنوف مستثنی شده از این نظام در گام نخست شامل نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک، فروشگاه‌های تجهیزات ساخت کاردستی، حمل و نقل درون و حومه شهر، مدارس، روزنامه‌فروشی‌ها و دکه‌های روزنامه، دفاتر خدمات مخابراتی، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها، فروشگاه‌های محصولات رسانه‌ای، عوارض راه و پارکینگ، وجوه دولتی و شرکت‌های خدماتی است.

لطفاً توجه داشته باشید که زمان اجرای کامل نظام برای برخی از صنوف، از جمله نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک، واحدهای درمانی، و غیره، متعاقباً اعلام خواهد شد.

آریا 24 بهترین و تخصصی ترین مرجع فروش دستگاه های کارتخوان بانکی

برای خرید دستگاه پوز فقط کافیست با کارشناسان آریا 24 در تماس باشید.

نیولند me31

کارتخوان af70

دستگاه کارتخوان d230

کارتخوان 7210

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *